top of page
Several Open Books

תקציר

תקציר הספר

מחפש את אלוהים בסוריה יוצא ב 2021

מחבר הספר : מוטי כהנא מבוסס על חייו? או על דמיונו? תשפטו אתם!

 

גק הוא גרסת המציאות לסופרמן, או אולי לאינדיאנה ג'ונס; לישעיהו הנביא, או אולי לג'ייס בונד. בעצם, כנראה שהוא כולם יחדיו באדם אחד: אדם של חזון ושל חלומות, שלפעמים פשוט שוכח להתעורר. נווד מודרני, ממשפחה מפורקת, עם אמא יהודיה ואב חורג דרוזי, שנדד בין בתי יתומים למשפחות אומנות, וחלם על היום שבו הוא יציל את העולם וכולם יכירו בגדולתו ובייחודו.

היום, כשהוא יושב על כסא נדנדה בחווה, ומתיידד עם מבקרים, אוסף שלל הרפתקאות וסיפורים חדשים, ומציף אותם בחוויותיו: שני עשורים של רכבת הרים, שמתרסקת שוב ושוב על קרקע המציאות ובאורח פלא חוזרת לדהור במלוא הקיטור אל היעד הבא.

בין הצלחות מסחררות להתרסקויות עד פשיטת רגל, נפרשת לאוזניהם המשתאות של מבקרי החווה מסכת כמעט לא הגיונית של סיפורים, קשרים חובקי עולם וחוויות מסמרות שיער.

הסיפור של גק מקפץ באגרסיביות בין מציאות לדמיון, שמתערבבים יחדיו לכדי תמונה מופרעת שמעוררת מחשבה והשתאות בקרב כל מי שנחשף אליו. לעתים המבקרים או המאזינים עצמם הופכים לחלק מהסיפור, ולעתים הם רק אוזן מזדמנת עבור הצורך של גק בהכרה ובמימוש השליחות שלו בעולם – לעשות טוב, ואם אפשר גם להרוויח קצת כסף בדרכו אל האושר.

אז מי אתה, גק?

בן לאב לא ידוע, ולאם שעלתה לארץ בגיל צעיר ונותרה לבדה עם שלושה ילדים שלא היה באפשרותה לגדל, בשכונות המצוקה של ירושלים. היא נישאה לצעיר דרוזי, והילדים שספגו כמותה יחס נוקשה ואף אלים, מצאו את עצמם אט אט מופרדים גם מאמם.

גק נדד בין מוסדות חינוך, נזרק לבית יתומים חרדי קשוח, המשיך למשפחה אומנת מתעללת וממנה לכפר נוער, שם החל לנבוט וללבלב בו ייצר ההרפתקנות. הוא פגש דמויות מפתיעות, נדד בין בתים שונים, התגייס לצה"ל והמריא בעקבות החלום לאמריקה.

ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות, הפכה עבור גק למעין ארץ יצורי הפרא. הוא יזם בלי הפסקה, מצא עצמו משתף פעולה עם ארגוני משטרה ומודיעין, תפס פושעים, וחצה את אמריקה לאורכה ולרוחבה. מרים עסק, קורס, מרים עוד עסק, קורס ובאמצע הדרך לשום מקום הוא פוגש הצלחה מסחררת כמו שרק יזמים גדולים חווים. שילוב של גאונות ומזל, כנראה.

ביקור חטוף ביד ושם שינה את חייו, ואת ההצלחה הרגעית שלו במכירת חברה קטנה לתאגיד גדול, מנצל גק כדי לזנק על ההרפתקאה הגדולה והמופרעת ביותר – סוריה. "לעולם לא עוד", אומר לעצמו היהודי עם האזרחות הישראלית, בזמן שהוא נכנס שוב ושוב לסוריה שורצת הטרוריסטים, במטרה לסייע לפליטים.

"לעולם לא עוד", הוא לוחש לעצמו בלילות טרופים, כשכמעט נחטף פעמיים, ותג מחיר של מיליונים מונח על ראשו. "לעולם לא עוד", הוא אומר בשלישית – מאוחר מדי – כשהוא מגלה שטוב ליבו מנוצל על ידי אנשים וארגונים שונים, שמעלימים את כל כספו בתוך שנים מעטות.

אבל גק לא מפסיק. בדמיונו הוא כבר רוקם את היעד הבא: הגרסה המזרח תיכונית לשלום עולמי – הסכם בין הכורדים לבין עצמם, לבין הטורקים. הוא מציע הצעות, מנסח רעיונות, יוצר קשרים כמעט בלתי נתפסים עם מנהיגים ערביים חזקים, עד שנותר שוב חסר כל וחוזר לנקודת ההתחלה.

גק מתבל את סיפוריו בהומור ובתיאורים דרמטיים, שלעתים נראים למבקרים כמו גם לבני משפחתו כהזיות סכיזופרניות מובהקות – המפגש הסוריאליסטי בג'קוזי עם חבורת בדואים עירומים, הארוחה והקשר האמיץ עם המנהיג הסורי הגולה, המשא ומתן לקבלת אישורים לייצוא הנפט הכורדי, החטיפה, הפגישות המסתוריות עם אנשי מודיעין מכל רחבי העולם.

אבל אלוהים עדנו, שכל הסיפורים הללו התרחשו במציאות: בחלקם שונו הפרטים על מנת להגן על שלומם וביטחונם של השותפים ועל שלומו של גק עצמו, ובחלקם נלקחה אותה חירות ספרותית החיה במוחו ובנפשו של גק בעודו מספר אותם בהתלהבות לנוסעים, לחברים ולמשפחה.

בתקופה אחרת, גק יכול היה להיות סיפור תנ"כי – בנביאים או בכתובים. הנה הוא כמו דוד המלך, מחפש מלוכה ומוצא אתונות, מחפש נפט ומוצא צרות; והנה כמו משה רבנו, הוא ניצב מול הסנה הבוער ושואל את עצמו היכן הוא אלוהיו. כאן הוא עושה שלום במרומיו, ושם קורא מן המעמקים לעזרה.

במקביל, הוא גיבור על, בגרסת המציאות. הרפתקאה מהלכת של אינדיאנה ג'ונס עם מחויבות ושליחות של ג'יימס בונד, ומדי פעם כנראה גם נגיעות עדינות של מיסטר בין.

גק נופל וקם בתדירות שבה אנשים רגילים מחליפים בגדים. תמיד עם חיוך, תמיד עם אמונה. תמיד עם סיפור.

במידה רבה, סיפורו הוא המאבק הקיומי המתנהל בנפשו של כל אדם – בין המציאות לדמיון, בין הצורך בחופש לבין המחויבות, בין האידיאלים לבין המפגש עם השגרה הקרה.

בחוויותיו וסיפוריו, גק שובר את המוסכמות ומציע דרך אחרת להסתכל על העולם ולפעול בו: דרך החוויה. בלי אמת ושקר, בלי אפשרי או בלתי אפשרי, בלי אסור ומותר. רק מה שנכון או לא נכון.

ישאל את עצמו כל קורא, היכן על הציר הזה הוא מונח בעצמו. מה מוכן היה לעשות כדי להציל חיים של אחרים, בקצה השני של העולם, והאם מותר לשתוק אל מול זוועת המלחמה והרצח.

באותה מידה, להבדיל, יבחנו הקורא והקוראת כמה רחוק עצמם היו מוכנים ללכת, ואלו חלומות עוד נותרו להם להגשים, לפני שיסתיים מסעם בחיים.

גק בחר ללכת עד הסוף, ומשם עוד קצת, עד שהגיע לקצה. כעת הוא סוגר מעגל ובסוף כל יום הוא חוזר לביתו המבודד בגבעות ניו ג'רזי, לשלושת ילדיו ולאישתו האהובה.

במשך שנים היא שומרת את אהבתה אליו, ונותרת נאמנה ומחבקת אף שהיא עצמה הופכת אט-אט לחלק מהרפתקאותיו, וסובלת מנפילותיו. לא פחות משזהו סיפור הרפתקאות, זהו סיפור אהבה יוצא דופן.

הספר ״ מחפש את אלוקים בסוריה״ נכתב מנקודת מבטה של רעייתו, ומנקודת מבטם של המבקרים שהוא מארח בחווה, ורק לבסוף מנקודת מבטו של גק עצמו.

כל אחד מהמבקרים, בכל פרק, חושף הרפתקאה אחרת ששיתף איתו גק, ואט אט אנו נחשפים לסיפור חייו ולתלאות והטלטלות שהוא חווה. רק לבסוף, מתגלה התמונה האמיתית והמלאה במעין רשומון מסחרר שמתערבבים בו צחוק ובכי, אושר וכאב, אהבה ותשוקה וכעס – ברומן-דרמטי עוצר נשימה.

הספר צפוי לצאת לאור באנגלית, ערבית, עברית וצרפתית, במהלך שנת 2021.

bottom of page